RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 4


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MATAPELAJARAN
Bahasa Melayu
TAHUN
4 Gemilang
MASA
8.20 – 9.20
TEMA
Keluargaku Sayang
TAJUK
Hargai Pengorbanan Ibu Bapa
FOKUS UTAMA
8.1 Aras 1 (i)
Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik.
FOKUS SAMPINGAN
5.1 Aras 1 (ii)
Menerangkan makna perkataan , frasa dan ayat.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Memberi makna perkataan berdasarkan kamus.
2. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
PENGETAHUAN
SEDIA ADA
Murid telah mengetahui maklumat asas tentang ibu dan bapa
masing-masing.
PENGISIAN KURIKULUM
i.     Ilmu  :   Pendidikan Moral
ii.    KBT  :   KB – menjana idea
                    KP – muzik
                    PK – mengaitkan pengalaman sedia ada
SISTEM BAHASA
Tatabahasa   -      makna perkataan
-        ayat tunggal
-         ayat majmuk
Kosa kata      -     ilham
-       Mengagumi
-       Menatang
-       Kempen
-       mengistiharkan
NILAI MURNI
Kasih sayang
Bekerjasama
BAHAN BANTU
MENGAJAR
( BBM)
Radio
Buku teks
Kad perkataan
Lembaran kerja
RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN
Fasa
Isi 
kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan  pengajaran
Nota
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Set induksi
( 5 minit )
Lagu ‘Kasihnya Ibu ’
( lirik  lihat lampiran )
1. Guru
 memperdengarkan
  rakaman lagu
  ‘Kasihnya
  Ibu’ kepada
  murid-murid.
2. Guru bersoal   
     jawab dengan
     murid tentang   
     lagu yang
     diperdengarkan.
    a) Siapakah yang
        perlu kita kasihi
        di dalam lagu
        tadi?
    b) Bagaimana
        kamu
        menunjukkan
        rasa kasih 
        kamu kepada
        ibu?
    c) Bagaimana 
        pula kamu
        menunjukkan
        rasa kasih 
        kamu kepada
        bapa?
   
3. Guru mengaitkan
    jawapan murid
    dengan tajuk
    pembelajaran
    hari ini.
1. Murid 
    mendengar
    rakaman lagu
    ‘Kasihnya Ibu ’.
2. Murid  
    menjawab
    soalan 
    daripada
    guru.
Strategi/teknik:
1. Mendengar
    dan
    menghayati
    lirik lagu.
2. Bersoal-
    jawab
    secara
    kelas.
Perkembangan
Langkah 1
 ( 15 minit )
Petikan ‘Hargai Pengorbanan Ibu Bapa’.
( lihat lampiran)
1. Guru
    mengedarkan
    petikan  yang
    bertajuk ‘Hargai
    Pengorbanan
    Ibu Bapa’.
2. Guru minta murid
    Membaca petikan
    secara senyap.
3. Guru minta murid
    Membaca petikan
    secara mekanis.
4. Guru menyoal
    murid tentang isi
    petikan.
    a) Siapakah 
         orang yang 
         mula-mula
         menyambut  
         Hari Bapa?
    b) Bagaimana
        beliau 
        mendapat
        ilham untuk
        menyambut
        Hari Bapa?
    c) Mengapa 
        Sonata amat 
        mengagumi
        sikap 
        bapanya?
    d) Bagaimana
        Encik Smart
        menjaga anak-
        anaknya?
    e) Bilakah Hari
        Bapa yang
        pertama
        disambut?
     f) Bilakah pula 
        Hari Bapa 
        diistiharkan
        disambut 
        secara rasmi? 
 
1. Murid 
    membaca
    petikan secara
    senyap.
2. Murid
    membaca
    petikan
    secara
    mekanis.
3. Murid
    menjawab
    soalan 
    daripada
    guru secara
     lisan.
Strategi/teknik:
1. Membaca
    senyap dan
    mekanis.
2. Bersoal-
    jawab
    secara
    lisan.
Langkah 2
( 15 minit )
Makna perkataan
menyambut
ilham
bersempena
mengagumi
tabah
menghargai
kempen
mengistiharkan
1. Guru minta murid
    meneliti  dan
    menyebut
    perkataan  yang
    berwarna  merah
    berdasarkan
    petikan.
2. Murid diminta
    mencari makna
    perkataan 
    daripada
    kamus.
3. Guru dan murid
    membincangkan
    secara kelas
    hasil
    yang telah
    diperolehi.
4.  Guru minta 
     murid menyalin
     perkataan dan
     maknanya di 
     dalam buku 
     rampaian.
1. Murid meneliti
    dan menyebut
    perkataan
    yang berwarna
    merah.
2. Murid mencari
    makna 
    perkataan
    gunakan
    kamus.
3. Murid dan
    guru
 membincangkan
    secara  kelas
    hasil yang 
    telah
    diperolehi.
4. Murid menyalin
    perkataan dan
    maknanya di 
    dalam
    buku 
    rampaian.
Strategi/teknik:
1.Menggunaka
   n kamus.
2.Perbincanga
   n  secara
   kelas.
Langkah 3
( 20 minit )
Membina ayat
- lembaran
  kerja
( lihat lampiran )
1. Guru
    mengedarkan
    lembaran kerja.
    
1. Murid  
    membina
    ayat 
    berdasarkan
    perkataan yang
    diberi.
Pengayaan
Murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan.
( lihat lampiran )
Pemulihan
Murid melengkapkan ayat berdasarkan pilihan jawapan yang diberi.
( lihat lampiran )
Strategi/teknik:
1. Aktiviti
    menulis.
Penutup
( 5 minit )
Nilai murni
- kasih
  sayang
-menghargai
-tanggungjawab
1. Guru minta murid
     menyatakan 
     sifat-sifat untuk 
     menjadi anak
     yang baik.
2. Guru membuat
    rumusan.
1. Murid
    menyatakan
    sifat-sifat yang
    perlu  anak 
    dalam diri anak
     yang baik.
Strategi/teknik:
1. Rumusan
 

No comments:

Post a Comment